Aktualności

Relacja z Budmy 2019

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma odbyła się w dniach  12-15 lutego. Jak co roku wydarzenie przyciągnęło licznych  wystawców i zwiedzających z Polski i zagranicy. Branża rusztowaniowa skupiona była w pawilonie 7A i reprezentowana przez ponad 10 firm. Z firm członkowskich PIGR swoją ofertę prezentowały firmy: Altrad Mostostal, Krause, Olan, Pionart, PERI oraz plettac Distribution, a w branży elementów architektury miejskiej również firma REW-TON, ponadto w zorganizowanej strefie „BHP na budowie” jako partnerzy zaprezentowali się światowi liderzy w naszej branży, firmy: Layher oraz PERI. W pawilonie 7A można było również zapoznać się ze sprzętem transportu pionowego, prezentowanym przez współpracującą z PIGR firmę GEDA.

Do tradycji targów Budma należy organizacja licznych wydarzeń towarzyszących – pokazów, seminariów i konferencji. Dla naszej branży szczególnie istotna była konferencja zorganizowana przez Państwową Inspekcję Pracy, Urząd Dozoru Technicznego oraz Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie „Buduj bezpiecznie. Ograniczanie zagrożeń przy wykonywaniu prac na wysokości.” Konferencję otworzyła i zgromadzonych przywitała Stanisława Ziółkowska, Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu. Przemówienie wygłosili również Główny Inspektor Pracy, Wiesław Łyszczek oraz Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa. Podczas pierwszej, szczególnie uroczystej części, laureatom konkursu „Buduj bezpiecznie 2018” wręczone zostały nagrody. Część merytoryczną konferencji rozpoczął referat starszego inspektora pracy, specjalisty Michała Jurgi „Zagrożenia wypadkowe przy pracach na wysokości – studium przypadku”. Autor przedstawił przebieg wypadku, w którym pracownik poniósł śmierć, upadając z rusztowania z wysokości ok. 3 m. Obecni mogli również zapoznać się z podsumowaniem wyników kontroli przeprowadzonych na budowach przez Państwową Inspekcję Pracy w 2017 r. Niestety, na co trzeciej skontrolowanej budowie stwierdzono nieprawidłowości związane z użytkowaniem rusztowań, wśród których znalazły się bardzo podstawowe błędy, jak np. brak kompletnej balustrady, brak pionów komunikacyjnych zapewniających bezpieczną komunikację i swobodny dostęp do stanowisk pracy czy też nieprawidłowe kotwienie konstrukcji. Smutny wydźwięk tego wystąpienia złagodził kolejny referat, w którym zaprezentowana została propozycja konkretnych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Było to wystąpienie dra inż. Rafała Hrynyka, reprezentującego Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, o temacie „Regulacje prawne dotyczące prac na wysokości – postulowane zmiany.” Autor przedstawił dotychczasowy przebieg prac grupy roboczej, której członkiem jest również Polska Izba Gospodarcza Rusztowań, pracującej nad stworzeniem Kodeksu bezpiecznej pracy na wysokości. Kodeks, nad którym prace wciąż trwają, to dokument zbierający w jednym miejscu zasady i dobre praktyki związane kompleksowo z bezpieczną pracą na wysokości.  W pozostałej części konferencji poruszone zostały tematy dotyczące zatrudniania cudzoziemców na budowie oraz zmian przepisów dotyczących wykorzystania żurawi budowlanych.

Kolejnym istotnym punktem dla zwiedzających zainteresowanych rusztowaniami były wystąpienia eksperckie w przestrzeni konsultacyjno-konferencyjnej „Strefa BHP na budowie”.
Jak wspomniano wcześniej, partnerami strefy byli światowi liderzy w naszej branży, tj: Layher oraz PERI, będący członkami naszej Izby, jak również Państwowa Inspekcja Pracy.

Zainteresowani mogli wysłuchać m.in. następujących wystąpień:
- „Przepisy prawne i normowe dotyczące budowy rusztowań w Polsce. Konstrukcje typowe i nietypowe”. Prowadzący: Mariusz Pietrzak, projektant rusztowań, Layher Sp. z o.o.
- „PERI UP Easy, UP Flex – bezpieczny montaż i przegląd zastosowań”. Prowadzący: Maciej Rudaś, Dyrektor Oddziału Rusztowań,  Bartosz Nyk – Kierownik Zespołu Technologów Rusztowań, PERI Polska Sp. z o.o.
- „Systemy bezpieczeństwa w deskowaniach ściennych i stropowych PERI”. Prowadzący: Kamil Karpała, Kierownik Zespołu Technologów Oddziału Poznań; PERI Polska Sp. z o.o.
- „Konstrukcja rusztowań - przykłady błędów montażowych i rozwiązania poprawne”. Prowadzący: Mariusz Pietrzak - projektant rusztowań; Layher Sp. z o.o.;
- „Odpowiedni dobór systemów deskowań jako klucz do utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa na budowie”. Prowadzący: Łukasz Majkowski – Dyrektor Oddziału Poznań, PERI Polska Sp. z o.o.;
- „Bezpieczne rusztowania dla przemysłu na przykładzie systemu Layher Allround”. Prowadzący: Krzysztof Ciołek, projektant rusztowań; Layher Sp. z o.o.

Podczas targów BUDMA każdego roku innowacyjne produkty najwyższej jakości honorowane są prestiżową nagrodą: Złotym Medalem targów BUDMA. Z dużą przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji wyróżnione Złotym Medalem zostało rusztowanie PERI UP EASY - lekkie i szybkie w montażu rusztowanie ramowe do bezpiecznego wykonywania robót fasadowych. Wcześniej rusztowanie to otrzymało również nagrodę w VI edycji konkursu Rusztowanie Roku, w kategorii Technologie i bezpieczeństwo.

Międzynarodowe Targi Poznańskie BUDMA 2019 przeszły już do historii, ale mamy nadzieję, że kontakty biznesowe nawiązane podczas tegorocznego wydarzenia będą się rozwijać i owocować. Wystawcom gratulujemy pięknych ekspozycji, prelegentom ciekawych wystąpień, a wszystkich Państwa już dziś zapraszamy na kolejną edycję za rok.

 




« powrót