Relacja z XXXV WPPK 2020

Na początku miesiąca, w Beskidach, w Hotelu „Stok” w Wiśle odbyły się XXXV Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji 2020. Od 3 do 6 marca projektanci konstrukcji, wykonawcy, rzeczoznawcy, przedstawiciele nadzoru budowlanego oraz kadra naukowo-techniczna wysłuchali licznych wykładów, wygłoszonych przez zaproszonych w tym celu wybitnych specjalistów z całego kraju oraz wzięli udział w dyskusjach na temat omawianych zagadnień. Tegoroczne wydarzenie stanowiło kontynuację czteroletniego cyklu obejmującego tematycznie „Innowacyjne i współczesne rozwiązania w budownictwie”, a jego temat przewodni to „Konstrukcje metalowe oraz zagadnienia związane z lekką obudową, posadzkami przemysłowymi i rusztowaniami”. Głównym organizatorem XXXV Warsztatów był Oddział PZITB w Katowicach przy współpracy oddziałów PZITB w Bielsku-Białej, Gliwicach oraz Krakowie.

Konferencja ta była również okazją do przeprowadzenia prezentacji promocyjno-technicznych firm związanych z branżą oraz bezpośredniego spotkania ich przedstawicieli ze środowiskiem projektantów konstrukcji, dzięki czemu stanowiła przestrzeń do wymiany doświadczeń i transferu wiedzy pomiędzy uczestnikami. Podobnie, jak w poprzednich latach zainteresowaniem cieszyły się stoiska wystawiennicze, na których prezentowano m.in. nowe technologie i możliwości wykonawcze, wydawnictwa oraz specjalistyczny sprzęt.

Generalnym Partnerem Merytorycznym Warsztatów była zrzeszona w naszej Izbie firma PERI, światowy lider w branży szalunków i deskowań. Technolog PERI, Piotr Grzesik zaprezentował innowacyjne zastosowania systemowych rusztowań PERI UP.

Referat o tytule „Nowoczesne rozwiązania rusztowań” wygłosił ekspert PIGR, dr inż. Piotr Kmiecik. W swoim wystąpieniu poruszył m.in. zagadnienia związane z tworzeniem modelu statycznego konstrukcji, wskazując na innowacje technologiczne elementów, wpływające na ten model. Omówił również podstawowe założenia związane z właściwościami materiałów i przekrojów poprzecznych elementów oraz sposobem połączenia stojaków, rygli, stężeń i zakotwień. Skoncentrował się przy tym na rusztowaniach modułowych, w których rygle i stojaki są osobnymi elementami, a między stojakami jest z góry wprowadzony odstęp (moduł) do przyłączania innych elementów rusztowania, rozszerzając jednak wystąpienie również o pewne aspekty dotyczące rusztowań ramowych. Wystąpienie zakończyła dyskusja na temat praktycznych aspektów funkcjonowania rusztowań, zarówno w zakresie projektowania, jak i przekazania konstrukcji do eksploatacji.

Przypomnijmy, że Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji są aktualnie największym w kraju spotkaniem przeznaczonym dla projektantów konstrukcji budownictwa ogólnego, przemysłowego i komunikacyjnego i niezmiennie cieszą się dużą popularnością w środowisku.

Piotr Kmiecik podczas prezentacji